Wraz z nastaniem jesieni coraz częściej myślimy o zbliżających się świętach oraz drobiazgach, jakimi obdarujemy najbliższych. prezent dla rodziców na święta – opinie może okazać się biletem w podróż pełną przygód, a jeśli rodzice przepadają za skandynawskimi powieściami kryminalnymi, to trylogia “Millenium” Stiega Larssona może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Fenomenalna trylogia szwedzkiego mistrza

W trylogii “Millenium” ukazały się trzy powieści, a mianowicie “Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, “Dziewczyna, która igrała z ogniem” oraz “Zamek z piasku, który runął”. Mikael Blomkvist jest znakomitym dziennikarzem, który tymczasowo wypadł z gry, ponieważ zaliczył dziennikarską wpadkę. Dostaje jednak nietypowe zlecenie od szwedzkiego milionera, który chce, aby Mikael rozwiązał sprawą zaginięcia sprzed lat. Dziennikarz przystępuje do pracy, a wkrótce angażuje do pomocy aspołeczną, genialną hakerkę, Lisbeth Salander, która dysponuje pamięcią fotograficzną. Ten niezwykły duet wpada jednak na trop seryjnego mordercy kobiet, który działa od wielu lat. 

Bestseller na całym świecie

Trylogia Stiega Larssona stała się popularna na całym świecie, a po śmierci pisarza czytelnicy wysyłali listy błagalne do jego żony, która była w posiadaniu czwartej części i nie chciała jej wydać. Każda z części doczekała się ekranizacji w Szwecji, a David Fincher nakręcił “Dziewczynę z tatuażem” właśnie w oparciu o tę trylogię. Autor nie pisał kryminałów tak, aby czytelnik czekał tylko na rozwiązanie sprawy. Poznajemy na kartach powieści wielu nietuzinkowych bohaterów, mamy do czynienia z błyskotliwymi dialogami i poczuciem humoru, a każda niemal strona naszpikowana jest ciekawostkami ze świata socjologii, psychologii czy polityki. W rezultacie z tym wypadku mamy raczej do czynienia z epickim dziełem prozatorskim, w którym wątek kryminalny stanowi leit motiv, ale nie dominuje całości. Książki, mimo sporych gabarytów, czyta się w mgnieniu oka i zawsze pozostaje niedosyt, kiedy okazuje się, że do końca zostało już tylko kilka stron.